ON-LINE BİLGİ PAYLAŞIM PORTALINIZ!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ON-LINE BİLGİ PAYLAŞIM PORTALINIZ!!!

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

bu millete uşaklığı öğretenedim...

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

bu millete uşaklığı öğretenedim... Empty
MesajKonu: bu millete uşaklığı öğretenedim...   bu millete uşaklığı öğretenedim... Icon_minitimePaz Ekim 12, 2008 2:55 pm

İngiliz Kralı VIII. Edward İstanbul’a ******’ü ziyarete geldiği zaman, ****** kendisine bir akşam ziyafeti vermişti. Ziyafetten önce:

- Bana İngiltere sarayında verilen ziyafetler ne şekilde olur, onu bilen birisini yahut bir aşçı bulunuz!... dedi.

Sonunda İngiliz sofra merasimini bilen bir kişiden öğrenerek sofrayı o şekilde düzene koydular... Akşam Kral sofraya oturunca kendisini kral sarayında zannederek memnun oldu. ******’e dönerek:

- Sizi tebrik eder ve size teşekkür ederim. Kendimi İngiltere’de zannettim, diyerek memnuniyetini bildirdi.

Sofraya hep Türk garsonlar hizmet etmekte idi. Bunlardan bir tanesi heyecanlanarak, elindeki büyük bir tabakla birdenbire yere yuvarlandı. Yemekler de halılara dağıldı. Misafirler utançlarından kıpkırmızı kesildiler. Fakat ****** Kral’a eğilerek:

- Bu millete her şeyi öğrettim, fakat uşaklığı öğretemedim, dedi. Bütün sofradakiler ******’ün zekasına hayran oldular. ****** garsona da “görevine devam et” emrini verdi.

Kaynak: Ahmet Niyazi BANOĞLU, Nükte ve Fıkralarla ******, s186-189
http://mavikentten1907.yetkinforum.com

bu millete uşaklığı öğretenedim...
1 sayfadaki 1 sayfası